ТИПОВИЙ СТАТУТ ОБ’ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ
З чого починати і якою має бути послідовність дій при створенні об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Із 1 липня 2015 набув чинності Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Відповідно до нього, жителі є співвласниками, незалежно від того, чи створене в будинку ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку). І самі співвласники до 1 липня 2016 року повинні визначитися, хто ж буде надавати послуги з утримання будинку.
Нагадаємо, є три способи: управляти самостійно (без створення ОСББ, і тут є багато законодавчих прогалин), створити ОСББ чи обрати управителя. Якщо мешканці самі нічого не вирішать, управителя їм нав’яже місцева влада – і тоді від вас знову не залежатиме ні тариф, ні черговість та якість ремонтів у будинку.
Найбільш відповідальний та перевірений спосіб управління, при якому мешканці здатні впливати на всі ці речі – це створення ОСББ. Сьогодні ми розповімо, з чого починати і якою має бути послідовність дій співвласників.
Переваги ОСББ
•Кожен мешканець будинку може брати участь в управлінні будинком: голосувати на загальних зборах за кошторис, розмір внесків на утримання ОСББ, за порядок їх використання, обирати правління ОСББ, його голову.
•ОСББ має право здавати в оренду загальне майно будинку та самостійно витрачати отриманий в результаті цього дохід на утримання будинку. Це може бути розміщення реклами на будинку, здача в оренду вільних приміщень.
•Усі належні пільги та субсидії по сплаті квартплати та житлово-комунальних послуг для членів ОСББ зберігаються.
•За згодою членів ОСББ у якості квартплати для деяких мешканців може зараховуватись трудовий внесок (наприклад, двірник, сантехнік можуть бути з цього ж будинку).
•Усі платежі мешканців будинку і доходи від використання загального майна йдуть на розрахунковий рахунок ОСББ та витрачаються на обслуговування і ремонт будинку.
•Члени ОСББ мають можливість здійснювати контроль за фінансово-господарською діяльністю об’єднання за допомогою ревізійної комісії або самостійно.
•Члени ОСББ самостійно обирають компанії (або наймають осіб), які ремонтуватимуть будинок, прибиратимуть.
•ОСББ є неприбутковою організацією і не сплачує податок на прибуток та податок на додану вартість.
•ОСББ, як юридична особа, може брати кредит у банку для проведення ремонту чи модернізації будинку, встановлення приладів обліку води, тепла, газу тощо. Є державна програма пільгового кредитування ОСББ на утеплення будинку, ОСББ має можливість приймати участь у різних грантових проектах спільного фінансування тощо .
СІМ КРОКІВ
1. Створити ініціативну групу (не менше 3 співвласників будинку)
2. Сформувати реєстр співвласників будинку: зібрати дані про власників житлових і нежитлових приміщень, скласти списки
3. Провести роз’яснювальну роботу серед мешканців
4. Скликати установчі збори ОСББ
5. Провести установчі збори
6. Реєстрація ОСББ
7. Оформлення документації
Законодавство
Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»
Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Постанова КМУ «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 11.10.02 р. № 1521.
Наказ Держжитлокомунгоспу «Про затвердження Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та Типового договору відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя» від 27.08.03 р. № 141
Останній крок: відкрити рахунок у банку, виготовити печатку ОСББ.
За матеріалами сайту http://www.telegraf.in.ua/
ТИПОВИЙ СТАТУТ : http://www.mdi.org.ua/files/file/OSBB/Model_Statute_HOA_Apr2016.pdf