РЕЗУЛЬТАТИ ГРОМАДСЬКИХ РЕЙДІВ, ПЕРЕКРИТИЙ ЦЕНТР ТА ЕПОПЕЯ З ЧЕКАМИ. ПРО ЩО ГОВОРИЛИ НА ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАННЯХ? (ч. II). СУХИЙ ЗАКОН ПО-БАРСЬКИ

У попередньому номері прихильники нашого часопису читали щодо громадських слухань від 22 березня, але оскільки на порядку денному особливо цікавими питаннями були: обмеження продажу алкогольних напоїв на території міста після 22 години та повнота сплати акцизного податку, то ми вирішили висвітлити їх окремо. Отже, проблема «зеленого змія» не є для барчан новою, але, тим не менш, вона є актуальною і наболілою.

На громадських слуханнях від 22 березня одним з найгарячіших питаннь стало – обмеження продажу алкогольних напоїв на території міста в нічний час після 22.00 год. На початку обговорення вищезгаданої проблеми присутні заслухали міського голову Артура Цицюрського, який доповів щодо існуючих порушень громадського порядку в нічну пору доби, численні скарги жителів на порушення тиші та недотримання правил продажу алкоголю окремими закладами торгівлі на території міста.

Очільник міста озвучив наступний проект рішення, що був попередньо обговорений виконавчим комітетом:

1. Заборонити продаж пива (крім слабоалкогольного), слабоалкогольних та алкогольних напоїв в торгівельній мережі міста, за винятком закладів ресторанного господарства, кафе, барів, інших підприємств громадського харчування та спеціалізованих відділів, що мають статус підприємств громадського харчування, у нічний час в наступному порядку:

- з 23 год. - у період з 1 жовтня до 30 квітня;
- з 24:00 год. в період з 1 травня по 30 вересня.

2. Ресторанам, кафе, барам, іншим підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, заборонити здійснювати торгівлю алкогольними напоями «на винос» у нічний час з 23 год. у період з 1 жовтня до 30 квітня та з 24:00 год. в період з 1 травня по 30 вересня.

3. Суб’єктам господарювання, які здійснюють продаж алкогольних напоїв, розмістити інформацію про заборону продажу алкогольних напоїв у нічний час.

4. Рекомендувати правоохоронним та контролюючим органам посилити роботу щодо охорони правопорядку, притягнення до адміністративної відповідальності осіб, що порушують правила здійснення торгівлі алкогольними напоями, допускають розпивання спиртного та появу у нетверезому стані у громадських місцях.

Перше запитання із залу озвучив активіст Юрій Рівненко, який уточнив щодо законів, якими урегульована можливість обмеження продажу алкоголю.

Відповіла керуюча справами (секретар) виконавчого комітету Барської міської ради Лариса Логінова: «Подібна практика має місце в багатьох містах в інтересах усієї громади, задля забезпечення тиші, порядку та спокою на його території. Є випадки, коли подібні рішення скасовувалися в судовому порядку як такі, що обмежують діяльність суб’єктів господарювання та права споживачів. Ми звертаємося до представників бізнесу з проханням поставитися з розумінням до даної проблеми, врахувати при встановленні режиму роботи закладів торгівлі думку та інтереси усієї громади».

Депутат міської ради Василь Вознюк зазначив: «Як лікар підтримую необхідність обмеження продажу алкоголю у нічний час, адже така торгівля тягне за собою надмірне не контрольоване вживання алкогольних напоїв, чимало випадків травматизму, важкого стану пацієнтів зі складними наслідками алкогольного отруєння. Крім того, в нічний час особами в стані алкогольного сп’яніння руйнуються споруди на дитячих майданчиках, розкидається сміття, справляються фізіологічні потреби тощо. Таке рішення обов’язково необхідно прийняти».

Громадський активіст та член виконавчого комітету Олександр Крикливий висловив свою позицію щодо вищезгаданого питання: «У тих населених пунктах, де заборонено продаж алкоголю в нічний час, рівень злочинності значно нижчий. Це статистичні дані. Підприємці своєю діяльністю самі призводять до підвищення рівня правопорушень, неконтрольованого розпиття алкогольних напоїв в громадських місцях. Дане питання необхідно вивчити з законодавчої точки зору, обговорити з підприємцями. Суб’єкти підприємницької діяльності мають йти на зустріч міській раді і громаді».

На громадських слуханнях від 22 березня були присутні і приватні підприємці. Так, наприклад, ФОП Маніта О.В. зазначив: «Підприємці не відповідають за ті правопорушення, що відбуваються за межами об’єктів торгівлі. Це робота поліції».

На коментарій відповів депутат міської ради Василь Хоменко: «Останнім часом в нашому місті збільшилася кількість місць несанкціонованого, незаконного продажу алкогольних напоїв. Не всі працюють з ліцензіями, товар часто не введений до касових апаратів, не видаються чеки».

Активно на слуханнях відстоюють власну позицію барчани, що проживають у центральній частині міста – по вул. Соборній. Так, зокрема, із залу прозвучав ось такий коментар: «Підтримую. Живу по вул. Соборній, 26. Щоночі відбуваються порушення тиші, громадського порядку, бійки особами в нетверезому стані. Власники магазинів мають розуміти, що така нічна торгівля алкоголем спонукає до цього та обмежити продаж в нічний час».

Артур Цицюрський озвучив скаргу жителів будинку № 23 по вул. Соборній на систематичне порушення тиші в період з 22:00 год. до 6:00 год. з боку магазину «Алдіс», у зв’язку з чим містяни просять обмежити режим роботи даного магазину. Крім того, у зверненні йде мова про те, що у вищезгаданому магазині здійснюється торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без видачі чеків.

Репліки із залу не закінчувались. Ветеран АТО Андрій Шемеген висловив свою думку: «Заборона торгівлі алкоголем, не вирішить питання з правопорушеннями в нічний час. Ситуація тільки погіршиться, адже в такому випадку ті, хто захоче придбати спиртне вночі, придбають його в «підпільних» місцях, де здійснюється незаконний продаж алкоголю сумнівної якості, що часто веде до важких отруєнь та навіть летальних випадків. Пропоную не обмежувати продаж алкоголю, а посилити контроль за дотриманням правопорядку. У нічний час діють громадські формування з охорони порядку, робоча група за участі представників міської ради, фіскальної служби, правоохоронних органів. При обмеженні продажу алкоголю зменшаться надходження акцизного податку до міського бюджету. Тим більше, що не всі магазини видають чеки».

Заслужений тренер України Марцін Кучерявий також не залишився осторонь палкого обговорення: «Я був свідком того, що в магазині було продано спиртні напої неповнолітнім. Особисто попередив продавця. Наступного разу він у моїй присутності відмовив неповнолітнім у продажу алкоголю. Але порушення продовжують мати місце,. Якщо заклад продав алкоголь дитині – необхідно позбавляти ліцензії. Варто посилити контроль за дотриманням чинного законодавства, адже на сьогоднішній день такий контроль не здійснюється належним чином, протоколи про адміністративні правопорушення не складаються».

Але із залу не тільки «кидали камені» у двері закладів, що здійснюють торгівлю алкоголем, а й виправдовували їх: «Зараз винними роблять підприємців, магазини. Я живу поряд з магазином «Алдіс». Часто чую крик і гам, але не підприємці у цьому винні. Необхідно посилити контроль за дотриманням правопорядку, нічні патрулювання з боку поліції».

Депутат міської ради, представник підприємців, які здійснюють торгівлю алкоголем Сергій Досій зазначив: «Київською міською радою було прийняте рішення про заборону продажу алкогольних напоїв у тимчасових спорудах. При цьому продовжують без обмежень здійснювати торгівлю алкоголем гіпермаркети, заклади громадського харчування. Це однобоке обмеження діяльності окремих підприємців. Необхідно посилити контроль з боку правоохоронних органів. Не потрібно обмежувати продаж алкоголю. Ми самі обмежимо такий продаж до 02:00 год».

Артур Цицюрський звернувся до присутніх представників підприємців, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями (ФОП Маніта О.В., Досій С. В.) щодо того, чи є для них суттєвим продаж алкоголю з 23:00 до 08:00 год. Сергій Досій погодився з тим, що продаж алкоголю в нічний час не є суттєвим, але є випадки, коли необхідно придбати такі товари.

Висловила свою думку Ірина Галкіна: «Колись у нашому місті в магазинах висіли оголошення про заборону продажу тютюнових та алкогольних виробів неповнолітнім. Зараз таких оголошень немає. Необхідно їх поновити».

Представники студентської молоді Барського коледжу транспорту та будівництва, які, до речі, регулярно відвідують громадські слухання, теж не залишались осторонь актуальних для містян питань: «Які є альтернативи? Що зроблено міською владою для молоді?».

Міський голова зазначив: «Ми спільно з районною владою ініціюємо та проводимо спортивні та культурні заходи. Молоді в місті є чим зайнятися. Головне – бажання».

Керуюча справами (секретар) виконавчого комітету Лариса Логінова прокоментувала попереднє запитання: «З міського бюджету у 2015 р. виділяли кошти в сумі 450 тис. для завершення будівництва спортивного майданчика з синтетичним покриттям. На міському стадіоні та відведених спортивних майданчиках по місту є загальнодоступні вуличні спортивні споруди та тренажери. В усіх навчальних закладах наявні спортивні зали. Умови для дозвілля молоді є. Якщо у вас є якісь конкретні пропозиції – надайте їх. Влада спробує їх вирішити».

Заступник директора з виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ст. №3 м. Бара Ірина Галкіна: «Барський коледж транспорту та будівництва – один з найкращих навчальних закладів у місті та області. В ньому постійно проводяться спортивні та культурні заходи, створені умови для дозвілля студентів. Приєднуйтесь до таких заходів, беріть в них участь».

Сергій Рогач зазначив щодо наявності у Барській ДЮСШ великої кількості спортивних гуртків, секцій з різних видів спорту. Запросив присутніх молодих людей до участі в них.

Тетяна Марущак, член виконкому, директор реабілітаційного центру для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Еверест» повідомила, що у «Евересті» є волонтерські загони, створені із залученням дітей з девіантною поведінкою. Після участі таких дітей у заходах в центрі «Еверест» їх поведінка та ставлення до життя, до оточуючих кардинально змінюються в кращому напрямку. Запросила присутніх молодих людей прийти в центр, щоб побачити, як діти борються за життя, чим займаються, як живуть. Зазначила про існування пластового руху, наявність створених умов для дозвілля та спорту в навчальних закладах міста.

Секретар міської ради Віктор Подуфалов резюмував вищесказане: «Меж для розвитку немає. Місто буде думати над тим, щоб надалі розширювати коло заходів, створювати умови для відпочинку та дозвілля».

Міський голова запропонував проголосувати за озвучений проект рішення. Результати громадського голосування: «За» - 44, «проти» - 0, утрималися» - 2. Отже, барчани вирішили схвалити проект рішення.

 На завершення розглядали ще одне «смачне» питання – повноти сплати акцизного податку. Питання зараз є на часі, адже у ході проведення кількох заходів громадського контролю було виявлено численні порушення правил торгівлі алкогольними напоями. Серед них можна було відзначити навіть відсутність касових апаратів, мовляв «моєму бізнесу це не заважає». Загалом потрібно відмітити, що, незважаючи на цілісіньку серію рейдів, що регулярно висвітлюється на шпальтах нашої газети, питання обов’язковості сплати акцизного податку для деяких підприємців і досі залишається відкритим.

Заступник міського голови з економічних та гуманітарних питань Олексій Голубков виступив з доповіддю: «Акцизний податок зараз є найбільш значущим і найбільш об’ємним джерелом надходжень до міського бюджету, а це є запорукою розвитку нашого міста. Зі ста гривень, сплачених вами за акциз, 5 гривень іде до громадської скарбниці. Так розподіляється і наповнюється бюджет. Із 16 березня 2016 року згідно розпорядження Барського міського голови «Про створення комісії» у питання здійснення усіх видів торгівлі на території міста Бар» було здійснено громадський контроль торгівельних закладів нашого міста, в ході якого було виявлено численні порушення. Зокрема у магазині «Місто» після продажу алкогольного напою касир надав чек, що не відповідав чинному законодавству (вдумайтеся!) за чотирма пунктами. Наступним покупцям здійснювався продаж з чеком встановленого зразка. Касир у розмові надав інформацію, що торгівля у магазині здійснюється на 2 каси. Склалась думка, що є «чорна» і «біла каса».

До речі, дуже дієво є писати скарги, якщо ви бачите порушення. Наприклад, якщо продали алкогольні напої неповнолітнім, вимагати книгу скарг та пропозицій, записувати туди, вона є пронумерована, прошнурована і скріплена печаткою, коли приїжджають контролюючі органи, вони бачать, що в цьому закладі є чимало проблем, тому у цей заклад будуть частіше навідуватись. Наш обов’язок – вимагати чек, і якщо є порушення – просити книгу скарг та пропозицій. Якщо її немає – потрібно сигналізувати у спілку захисту прав споживачів. У торгівельному закладі «Смак» касир відмовилась надавати чек і, як виявилося, «ліміт видачі чеків» на сьогодні закінчився. Далі – більше: власниця зазначила, що вона не забороняє касирам вибивати чеки.
Наступним пунктом перевірки став нічний магазин «Харчо». Чек продав чині не вибили, однак, на відміну під попередніх магазинів, де зухвало сперечались і намагались довести, як їм погано живеться, тут вжили заходів і вже при послідуючій перевірці, яку ми здійснювали 21 березня, в даному торгівельному закладі було надано чек не тільки нам, а ще й відвідувачам.

При перевірці 21 березня комісія з контролю з питань здійснення усіх видів торгівлі на території міста та з залученими депутатами Барської міської ради Сергія Каліберди, Василя Хоменка, голови Барської спілки ветеранів АТО та волонтерів Андрія Шемегена здійснено повторний контрольний огляд за торгівельними закладами міста. Першим став магазин «Алдіс». Чек нам надали, ледве знайшли книгу скарг та пропозицій спільними зусиллями. У чекові значився номер 857, це за три місяці цього року (за 80 днів). Якщо поділити на ці 80 днів, то це 11 чоловік в день. Чек видається наростаючим підсумком з початку року за порядковим номером».

Власник магазину «Алдіс», який був присутній у залі, зазначив: «Ви не додивились, адже підприємець був змінений кілька тижнів назад. Там прізвище не Маніта, а Кравченко. У магазині новий касовий апарат, новий підприємець і нова ліцензія на продаж спиртного». Олексій Голубков зазначив, що питання має бути довивчене, адже комісія не врахувала вищезгаданих факторів.

Магазин-кафе «Каприз» біля ринкової площі теж був ретельно перевірений. Касовий чек продавець не надав. З підприємцем було проведено бесіду з приводу обов’язковості касових розрахунків. У такого невеликого магазинчику у фіскальному чекові значився порядковий номер 1628, тобто це 20 чеків на день. Це також не багато. Не усім вибивається чек. Потім комісією здійснено перевірку магазинів ФОП Співак і ФОП Ковтун, де фіскальні чеки не завжди надаються покупцям і найменування товару, зазначеного у чекові не завжди відповідає придбаному. Із вищезгаданими підприємцями було проведено бесіду і роз’яснено, наскільки важливо для громади є надходження….»

Ветеран АТО Андрій Шемеген запропонував активізувати роботу громадських формувань з охорони правопорядку. До вищезгаданої пропозиції додав ще кілька слів член виконавчого комітету Олександр Крикливий: «Чек – це також запорука придбання алкоголю відповідної якості. Придбаваючи алкогольні напої без чеку, покупці наражають себе на небезпеку придбання алкоголю неналежної якості. Мають місце часті випадки отруєння неякісним алкоголем. Зараз створюється нова дієва група з охорони громадського порядку».

Міський голова Артур Цицюрський проінформував про сплачені до міського бюджету кошти акцизного податку за 2015 рік та поточний період 2016 р. Озвучив заклади торгівлі, які сплатили найбільші суми акцизного податку, порівняв обсяги сплати акцизного податку з обсягами товарообігу в окремих закладах. Наголосив на необхідності видачі чеків. Зазначив про проведені зустрічі із підприємцями з даного питання. Звернувся міський голова до громадян, адже обов’язок кожного бути свідомим при купівлі товарів та вимагати чек, що є своєрідною гарантією перерахування акцизного податку до бюджету. Стосовно рейдів по місту, як зазначив Артур Цицюрський, – вони продовжаться, а робота громадських формувань та робочої групи у даному питанні буде активізована. Питання щодо сплати акцизного податку будуть опрацьовані, пропозиції враховані.

Загалом на громадських слухання спостерігається позитивна тенденція відвідуваності зі сторони громадськості, хочеться наголосити, що слухання – це реальний шанс до позитивних змін у суспільстві, тому кожному барчанину потрібно бути свідомим і озвучувати свої пропозиції щодо покращень у місті.

Інна ТКАЧУК

 

  • Сподобалась новина? Поширте: