ПРОІНФОРМОВАНИЙ - ЗНАЧИТЬ ОЗБРОЄНИЙ

ПРОІНФОРМОВАНИЙ - ЗНАЧИТЬ ОЗБРОЄНИЙ

В Європі зареєстровано понад 12 тис. ймовірних та підтверджених випадків мавпячої віспи, виявлені в 36 країнах континенту. Загалом впродовж останніх декількох місяців в європейському регіоні зафіксовано понад 75% всіх нових випадків захворювання в світі, жодного летального випадку не зафіксовано. Випадки зараження мавпячою віспою виявлені в Австралії, Канаді, Іспанії, Португалії, Італії, Великій Британії, Швеції та США. За даними ЄРБ ВООЗ перші виявлені випадки були пов’язані з проведенням масових заходів, наразі передача інфекції має місце в повсякденних побутових умовах. Незважаючи на те, що захворювання протікає легко, на даний час воно інтенсивно поширюється в регіоні шляхом передачі від людини людині.

У МОЗ зазначають, що в Україні випадків захворювання на мавпячу віспу не зафіксовано та вважають, що ймовірність поширення в Україні вірусу, який нині виявляють у Європі, дуже мала, тому не варто панікувати.

Мавпячу віспу спричинює вірус, який належить до сімейства вірусів віспи, хоча він менш заразний, а хвороба протікає у легшій формі, ніж звичайна віспа.

Віспа мавп – рідкісна інфекція, яка здебільшого поширюється дикими тваринами в частинах Західної або Центральної Африки поблизу тропічних лісів, де є тварини, які переносять вірус. Цей вірус виявляли у білок, гамбійських щурів, сонь, різних видів мавп тощо. Хвороба зазвичай поширюється при тісному контакті і рідко поширюється за межі Африки, тому випадки захворювання у світі викликали занепокоєння.

Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з: кров'ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою або слизовою інфікованих людей чи тварин, під час вживання в їжу м'яса інфікованих тварин, яке не було термічно оброблене належним чином. Захворювання супроводжується сильним головним болем, гарячкою, збільшенням лімфатичних вузлів, болем у спині та м'язах, слабкістю тощо. Після зниження температури може з'явитися висип, який часто починається на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла, найчастіше на долоні та стопи. Висип, який може дуже боліти та свербіти, змінюється та проходить різні стадії, після чого утворюється струп, який пізніше відпадає. Ураження можуть залишити рубці.

Цей вірус є стабільним, не так швидко мутує, як, до прикладу, коронавірус, і його перебіг є набагато легшим у порівнянні з натуральною віспою. Для того, аби заразитися, потрібен тривалий, тісний контакт з інфікованою людиною (інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, з ушкодженими ділянками шкіри хворого, з предметами, біологічними рідинами або матеріалами з осередків ураження хворої людини, через плаценту), тож у зоні ризику - члени однієї родини та медпрацівники, якщо не дотримуватимуться правил контакту з хворим.

Основним способом запобігання поширенню інфекції  залишається підвищення рівня знань про мавпячу віспу, шляхи її передачі та фактори ризику. Миття рук залишається способом профілактики від багатьох хвороб і від цієї недуги.

Рекомендованим методом діагностики залишається ПЛР-тестування. Для цього досліджується вміст або покриви висипань.

Підготувала Вікторія Котясь,

відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства

 Барського управління ГУДПСС у Вінницькій області

  • Сподобалась новина? Поширте: