НЕБЕЗПЕЧНИЙ ПАУК-ОСА ПО ВСІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
Небезпечний павук-оса оселився майже по всій території Україні
Через аномальну спеку небезпечний павук-оса або Аргіопа поселився майже по всій території України у тому числі і на території Вінницької області. Багато випадків появи таких павуків і на території Барської громади,громадяни виявлють їх на присадибних ділянках, в лісосмугах, в лісах на полях.
Аргіопа тигрова, або Брюнніха — яскравий павук з родини колопрядів, зі смугастим жовто-чорно-білим черевцем. Поширений у й субтропічному поясах Палеарктики, зокрема в Україні. Живиться дрібними прямокрилими, іншими комахами. Отрута слабка, для людини безпечна.
Один з найбільш яскраво забарвлених павуків помірної зони Європи. Головогруди широкі й пласкі, світло-бурі, із затемненою передньою ділянкою і широкими темними смугами вздовж боків. Зверху головогруди вкриті густими білими волосками, від чого здаються сріблястими. Черевце павука довге, трохи загострене ззаду. Верхній бік черевця жовтуватий, частково вкритий білими волосками, що утворюють сріблясті перепаски, а також з чорними нерівними смужками. За смугастим забарвленням нагадує ос, звідки й інші назви «павук-оса», «павук-зебра» тощо. Ноги довгі, світло-бурі, з чорними кільцями чи плямами.
Дорослі самиці мають розмір від 1 до 2,2 см. Самці дрібніші, менш яскраві, до 5—8 мм у довжину і значно тендітніші. Маса тіла дорослих самиць коливається від 200 до 400 міліграмів.
Яскраве забарвлення аргіопи має декілька пояснень, оскільки, на перший погляд, воно демаскує павука. Висунуті пояснення про приманювання здобичі до павутини та про захисне смугасте забарвлення, яке розчленовує аргіопу і дозволяє злитися з тілом. Дослідження зі зміни кольору черевця павуків показали, що найбільш ефективно ловить комах саме природно посмугований павук, а не більш замаскований.
Аргіопа вважається отруйним павуком, але його отрута для людини не смертельна. Як стверджують очевидці та постраждалі, укус може бути дуже болючим (як укус оси) і при цьому біль триває досить довго (до трьох днів). На місці укусу може утворюватись нарив через дію отрути. У дітей укус може бути більш болючим. На місце укусу краще покласти лід та випити антигістамінні препарати. Інша справа – алегрики. У них може сильно опухнути місце укусу, піднятися температура навіть до 40 градусів, проявитися нудота та головокружіння. В такому випадку необхідно звернутися до медичного закладу.
Цей красивий павук не агресивний, але зайвий раз його тривожити не варто, а особливо, коли він знаходиться на полюванні на павутинні. Будьте уважні й обов’язково попередьте малих дітей, які можуть ним зацікавитись.
Жмеринське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.