ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ КЛІЩІ ТА ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ ХВОРОБОЮ ЛАЙМА

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ КЛІЩІ ТА ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ ХВОРОБОЮ ЛАЙМА

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) - природно-осередкове інфекційне захворювання, яке супроводжується ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також опорно-рухового апарату, нервової системи та серця. Джерелом збудника інфекції є іксодові кліщі. З травня місяця по листопад, фіксують їх найвищий період активності. Збудник передається  людині   під  час  укусу  зараженого  кліща (трансмісивний механізм передачі). Також збудник бореліозу може потрапити через пошкоджену шкіру у разі розриву кліща при неправильному його видаленні. Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Крім того, вони можуть потрапити  до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.

Тривалість інкубаційного періоду (тобто з моменту укусу кліща до виникнення перших ознак хвороби варіює від 1 до 30 діб і більше,   у середньому 14 днів).

Основною клінічною ознакою хвороби Лайма є мігруюча еритема. Місце, куди вкусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується . У середньому  розміри почервоніння становлять  1-10 см, іноді значно більше.

Найнебезпечніші місця, за які можуть вкусити кліщі - шкіра голови, особливо у волоссі та за вухами, часто на шиї.

Пацієнт із хворобою Лайма безпечний для оточуючих, кліщовий бореліоз не передається від людини до людини. Імунітет після перенесного Лайм-бореліозу нестерильний, можлива реінфекція із повторним розвитком захворювання. 

Щеплення від Лайм-бореліозу не існує.

 

Щоб не допустити присмоктування кліщів, необхідно:

-  використовувати репеленти;                                                                     

-  при   відвідуванні   місць,   де   можуть   бути   кліщі,  рекомендується одягати    одяг   щільно   прилягаючий   до  тіла  та  світлих  тонів,  який  повністю  закриває  руки  та  ноги ,  щоб  було  легше  помітити  кліщів; одягати закрите взуття, голову слід покривати головним убором;

 - при  сумісному  перебуванні  на  природі  з  хатніми  тваринами - їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити в помешкання;

- ретельно оглядати одяг, шкіру під час і після відвідування лісу, парку.

   При укусі кліщем потрібно щонайшвидше звернутися до лікаря-інфекціоніста для проведення екстреної профілактики, а для зняття кліща з тіла людини – до травматолога чи хірурга!!! Не намагайтеся самостійно видаляти кліща, так як існує великий ризик залишити частину його тіла у шкірі, що збільшить вірогідність інфікування.

   Своєчасне звернення до лікаря, виявлення хвороби за ранніми клінічними проявами відіграє важливу роль в подальшому лікуванні та одужанні, дозволяє уникнути важких пізніх ускладнень! 

У 2024 році на території Жмеринського району випадки захворювання на хворобу Лайма не реєструвалися, в 2023 році зареєстровано 10 випадків , захворювання реєструвалось серед дорослого населення . У 2022 році зареєстровано 16 випадків,  із них у 2-ох дітей.

Жмеринське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби у Вінницькій області

 

  • Сподобалась новина? Поширте: