Барський православний жіночий монастир на честь Барської ікони Божої Матері

Барський православний жіночий монастир на честь Барської ікони Божої Матері

На початку 1960-х рр. Барський Свято-Покровський жіночий монастир був закритий радянською владою, а сестри переведені до Браїлівського жіночого монастиря. Чудотворний образ Барської ікони Божої Матері, що зберігався в обителі, монахиням вдалося врятувати, а, після смерті останньої насельниці монастиря – хранительки образу, ікону було передано до Одеси із заповітом «повернути у м. Бар, коли Барський православний монастир буде відновлено». У 1999 році давня святиня була знову привезена в місто Бар і Хресним ходом принесена в Свято-Успенський собор.

У 2002 році митрополит Вінницький і Могилів-Подільський Макарій благословив створити в місті Барі громаду на честь чудотворної Барської ікони Божої Матері. Незабаром на околиці міста почалося будівництво храму, біля якого і утворилася громада.

1 червня 2010, Указом архієпископа Вінницького і Могилів-Подільського Симеона, храм і землі були передані під скит Браїлівського жіночого монастиря. Ігуменя Антонія з сестрами поступово почали відновлювати чернече життя в новій обителі. У цьому ж році 19 жовтня відбулося освячення Храму блаженної Матрони Московської.

12 січня 2011 року, на виконання духовного заповіту останньої хранительки образу, чудотворна Барська ікона Божої Матері  урочистим хресним ходом, в якому брало участь все духовенство Вінницької єпархії, була перенесена з Успенського собору міста у Барський скит Браїлівського жіночого монастиря.

У 2011 році Священним Синодом УПЦ святкування Барської ікони Божої Матері було перенесено на 1 жовтня (нового стилю) і в цей святковий день був освячений новозведений корпус для сестер.

4 червня 2012 року, в день Святого Духа, була здійснена урочиста закладка Собору на честь Барської ікони Божої Матері, з нижній храмом на честь пророка Божого Іллі (освячені у 2019 та 2016 роках відповідно).

20 липня 2012 року Священним Синодом УПЦ Скит на честь Барської Божої Матері отримав Статус самостійного монастиря, ігуменею якого є ігуменя Антонія (Стеценко).

Зараз в монастирі проживає сім насельниць. Кожного дня звершується добове коло богослужінь та співається акафіст Барському чудотворному образу Божої Матері.