ЧИМ ШКІДЛИВЕ СПАЛЮВАННЯ ОПАЛОГО ЛИСТЯ І СУХОЇ ТРАВИ?

ЧИМ ШКІДЛИВЕ СПАЛЮВАННЯ ОПАЛОГО ЛИСТЯ І СУХОЇ ТРАВИ?

Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, люди рідко надають цьому ваги.

Щороку навесні, як тільки встановлюється тепла погода, починається справжній «пекельний» бум: горить суха трава на господарських угіддях, уздовж доріг та залізничних колій і навіть на узбіччях вулиць. Сезонні «палії» розводять вогнища з опалого листя, вологої торішньої трави та інших рослинних залишків прямо перед будинками, на вулицях, в житлових кварталах, аби-де… , а інші мешканці не можуть відчинити вікна помешкань або ж просто висушити випрані речі. Дорослі та діти змушені дихати цим димом.

Спалювання сухої трави стало для наших громадян настільки звичним, що практично не звертається увага на те, якої шкоди ці дії завдають довкіллю, життю та здоров’ю людей. При згоранні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, важкі метали та низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для нашого організму речовин. Потрапивши в організм людини, діоксин довгий час зберігається в ньому завдяки своїй хімічній стійкості і здатності поглинатися жировими тканинами, в яких відкладається. Додаткова проблема полягає в тому, що із сухою травою, як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера, які містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди. При згоранні, скажімо поліетиленового пакету, в повітря йде до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Щільний чорний дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. Ці часточки та токсичні гази негативно впливають на здоров’я населення: виникають подразнення очей, головний біль, труднощі з диханням, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Це все призводить до зниження імунітету людини, часто посилює негативний перебіг хронічних захворювань. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти, ларингіти, трахеїти.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачиш дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, молодих мам з маленькими чадами, вплив диму на чиї організми є особливо небезпечним.

КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО:

- спалювати рослинні залишки на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок;

- спалювати всі види відходів на прибудинкових територіях і в сміттєзбірниках, на території зелених насаджень.

Кожен з нас має законне право боротися із паліями. Ви маєте знати, що Закон у будь - якому випадку на Вашій стороні. Спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів, є заборонене законодавством України. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 (1) адміністративного кодексу України, статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, статтями 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», статтею 9 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” пунктами 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, пунктами 3.6., 6.4.2. Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, та іншими відповідними законодавчими нормативами.

Згідно Конституції України кожен громадянин України має право на:

- безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище;

- подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Про спалювання сухої трави і листя місцеві жителі можуть повідомляти: державну екологічну інспекцію; органи місцевої влади, муніципальну поліцію.

З огляду на викладене громадянам слід замислитись, чи варто тепер випалювати суху траву, бур’ян, тощо, наносячи шкоду собі та оточуючим, своїм нащадкам.

Вікторія Котясь,

фахівець – лікар відділу державного нагляду

за дотриманням санітарного законодавства

Держпродспоживспоживслужби в Барському районі

  • Сподобалась новина? Поширте: